Answer:
Explanation:
Given
mass flow rate=0.3 kg/s
diameter of pipe=5 cm
length of pipe=10 m
Inside temperature=22
Pipe surface =100
Temperature drop=30
specific heat of vapor(c)=2190 J/kg.k
heat supplied 
Heat due to convection =hA(100-30)




19,710=122.538 h

Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N