Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.
Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad
As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.