The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
The electrical potential energy of a charge q located at a point at potential V is given by

Therefore, if the charge must move between two points at potential V1 and V2, the difference in potential energy of the charge will be

In our problem, the electron (charge e) must travel across a potential difference V. So the energy it will lose traveling from the metal to the detector will be equal to

Therefore, if we want the electron to reach the detector, the minimum energy the electron must have is exactly equal to the energy it loses moving from the metal to the detector:
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.