3.701 kilometers hope that helps
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
There are two possible answers:
<span>- it can move out to a higher electron shell
- </span><span> it can stay in its original shell
</span><span>
In fact, sunlight consists of photons. When sunlight hits an electron, the electron can absorbs a photon, so it gains energy: as a result, the electron can move to a higher electron shell, which corresponds to a high energy level in the atom, if the energy given by the photon is at least equal to the energy difference between the two levels. However, if the photon energy is not large enough, the electron will stay in the same shell.</span>