Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
3 kilometers, it is just 5/60 or 1/12 multiplied by 36.
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
If speed = distance/time , then time = speed/distance.
So...
Speed of light = 3*10^8(m/s)
Average distance from Earth to Sun = 149.6*10^9(m)
Therefore, t=(3*10^8(m/s))/(149.6*10^9(m))
I hope this was a helpful explanation, please reply if you have further questions about the problem.
Good luck!