In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Answer:
No, the resulting wave in the diagram does not demonstrate destructive interference. The resulting wave in the diagram shows a bigger wave than Wave 1 or Wave 2. If it demonstrated destructive interference, it would be a smaller wave or a horizontal line. With destructive interference, waves break down to form a smaller wave, or cancel each other out, resulting in no wave formation.
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J