Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.
Answer:
Explanation:
This is a displacement vector since it is defined in terms of distance (meters, to be exact). The way you find the y-component is
which says that you multiply the magnitude of the vector (its length) by the sin of the direction (the angle):
and get
12.1 m
Answer: a) 95.07m b) 81.88 m
Explanation:
a)
For finding the distance when vehicle is going downhill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 95.07 m
b)
For finding the distance when vehicle is going uphill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 81.88 m