Answer:
7327 kg or 7.3 tons
Explanation:
We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
is the masses of the 2 objects. and R = 2.6m is the distance between them.
is the attraction force.



or 7.3 tons
Answer:
14160 kg/m^3
Explanation:
First of all, we need to find the volume of the cylinder.
The volume of the cylinder is given by:

where:
is the radius
is the height
Substituting, we find

And the density is given by

where m = 1 kg is the mass. Substituting, we find

Answer:
Incomplete question
Check attachment for the given diagram
Explanation:
Given that,
Initial Velocity of drum
u=3m/s
Distance travelled before coming to rest is 6m
Since it comes to rest, then, the final velocity is 0m/s
v=3m/s
Using equation of motion to calculate the linear acceleration or tangential acceleration
v²=u²+2as
0²=3²+2×a×6
0=9+12a
12a=-9
Then, a=-9/12
a=-0.75m/s²
The negative sign shows that the cylinder is decelerating.
Then, a=0.75m/s²
So, using the relationship between linear acceleration and angular acceleration.
a=αr
Where
a is linear acceleration
α is angular acceleration
And r is radius
α=a/r
From the diagram r=250mm=0.25m
Then,
α=0.75/0.25
α =3rad/sec²
The angular acceleration is =3rad/s²
b. Time take to come to rest
Using equation of motion
v=u+at
0=3-0.75t
0.75t=3
Then, t=3/0.75
t=4 secs
The time take to come to rest is 4s
Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m
The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly