Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Use stronger magnets
increase current
push magnets closer to coil
adding more sets of coils
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
Answer:
remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four.
Explanation:
A star is a giant astronomical or celestial object that is comprised of a luminous sphere of plasma, binded together by its own gravitational force.
It is typically made up of two (2) main hot gas, Hydrogen (H) and Helium (He).
The luminosity of a star refers to the total amount of light radiated by the star per second and it is measured in watts (w).
The apparent brightness of a star is a measure of the rate at which radiated energy from a star reaches an observer on Earth per square meter per second.
The apparent brightness of a star is measured in watts per square meter.
If the distance between us (humans) and a star is doubled, with everything else remaining the same, the luminosity remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four (4).
Some of the examples of stars are;
- Canopus.
- Sun (closest to the Earth)
- Betelgeuse.
- Antares.
- Vega.