Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):

Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:

Answer: 13.1° from the horizontal
Explanation: For projectile
Horizontal distance R of a projectile is:
R= U×Usin2x/g
Where U is the speed of projectile, x is angle of projectile and g= acceleration due to gravity=9.8m/s
R= 15×15sin(2×31)/9.8= 225sin(62)/9.8=20.27m
Therefore if R is halved.
R/2 = 20.27/2=10.14m
Hence the angle for this case is.
Making sin(2x) the subject of formula
Sin2x= Rg/U×U
R is now 10.14 in this case.
Sin2x= 10.14×9.8/15×15=0.4415
2x=arcsin0.4415=26.2
x= 26.2/2
x= 13.1°
Good luck...
Answer:

Explanation:
Given data
Length h=2.0m
Angle α=25°
To find
Speed of bob
Solution
From conservation of energy we know that:

Answer:
Option(a) is the correct answer to the given question .
Explanation:
The main objective of the angular momentum is evaluating however much the rotational movement as well as the angular velocity in the entity does have.The angular momentum is measured in terms of
.
- In the given question the skateboarder rides quickly up the bottom of a bowl-shaped surface and climb into the air.it means it is rotational movement also it is not touching anything so it is angular momentum.
- All the other option is incorrect because it is not follows the given scenario