The value of P₂ is 65.33 kPa
<u>Explanation:</u>
Given:
Volume, V₁ = 500mL
Pressure, P₁ = 98 kPa
Volume, V₂ = 750 mL
Pressure, P₂ = ?
According to Boyle's law:
P₁V₁ = P₂V₂
On substituting the value we get:

The value of P₂ is 65.33 kPa
Answer:
(a) 2.5 cm
(b) Yes
Solution:
As per the question:
Mass of Uranium-235 ion, m = 
Mass of Uranium- 238, m' = 
Velocity, v = 
Magnetic field, B = 0.250 T
q = 3e
Now,
To calculate the path separation while traversing a semi-circle:

The radius of the ion in a magnetic field is given by:
R = 



Now,
By putting suitable values in the above eqn:


(b) Since the order of the distance is in cm, thus clearly this distance is sufficiently large enough in practical for the separation of the two uranium isotopes.
If you keep them exactly the same distance apart, <em>then wrapping the soccer ball in layers of duct tap</em> will increase he gravitational force between them, because the mass of the soccer ball will increase slightly.
Answer:
t = 0.33h = 1200s
x = 18.33 km
Explanation:
If the origin of coordinates is at the second car, you can write the following equations for both cars:
car 1:
(1)
xo = 10 km
v1 = 55km/h
car 2:
(2)
v2 = 85km/h
For a specific value of time t the positions of both cars are equal, that is, x=x'. You equal equations (1) and (2) and solve for t:


The position in which both cars coincides is:

For circular motion.
Centripetal acceleration = mv²/r = mω²r
Where v = linear velocity, r = radius = diameter/2 = 1/2 = 0.5m
m = mass = 175g = 0.175kg.
Angular speed, ω = Angle covered / time
= 2 revolutions / 1 second
= 2 * 2π radians / 1 second
= 4π radians / second
Centripetal Acceleration = mω²r = 0.175*(4π)² * 0.5 Use a calculator
≈13.817 m/s²
The magnitude of acceleration ≈13.817 m/s² and it is directed towards the center of rotation.
Tension in the string = m*a
= 0.175*13.817
= 2.418 N