The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
Answer:x=2 and x=3
Explanation:
Given
Potential Energy for a certain mass is

and we know force is given by


For Force to be zero F=0




Therefore at x=2 and x=3 Force on particle is zero.
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
<span>Most objects tend to contain the same numbers of positive and negative charge because this is the most stable situation. In fact, if an object has an excess of positive charge, it tends to attract an equal number of negative charges to balance this effect and restore neutrality: the attracted negative charges combine with the excess of positive charges, leaving the object electrically neutral.</span>