Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec
Answer:
The car strikes the tree with a final speed of 4.165 m/s
The acceleration need to be of -5.19 m/seg2 to avoid collision by 0.5m
Explanation:
First we need to calculate the initial speed 
Once we have the initial speed, we can isolate the final speed from following equation:
Then we can calculate the aceleration where the car stops 0.5 m before striking the tree.
To do that, we replace 62 m in the first formula, as follows:

Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
Answer:
i am answering the same question 3rd time
please find the answer in the images attached.