Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]
Answer:
El peso del cartel es 397,97 N
Explanation:
La tensión dada en cada segmento del cable = 2000 N
El desplazamiento vertical del cable = 50 cm = 0,5 m
La distancia entre los polos = 10 m
La posición del letrero en el cable = En el medio = 5
El ángulo de inclinación del cable a la vertical = tan⁻¹ (0.5 / 5) = 5.71 °
El peso del letrero = La suma del componente vertical de la tensión en cada lado del letrero
El peso del signo = 2000 × sin (5.71 grados) + 2000 × sin (5.71 grados) = 397.97 N
El peso del signo = 397,97 N.
I'm assuming you want the first law of thermodynamics.
The First Law of Thermodynamics states that heat is a form of energy and cannot be created or destroyed. It can, however, be transferred from one location to another and can be converted into other forms of energy.
Answer:3.95 m/s
Explanation:
Given
mass of object 

radius of circle
initial Position 
angular displacement 
8.95 radian can be written as

i.e. Particle is at first quadrant with 

(c)velocity is 
