b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
Answer:
The small pebble
Explanation:
Since the potential energy, P.E lost equals kinetic energy, K.E gained,
P.E = K.E
P.E = mgh = K.E
So, K.E = mgh where g = acceleration due to gravity and h = height of drop
Since h and g are constant
K.E ∝ m
So, the kinetic energy of the object is directly proportional to its mass. Thus, the object with the smaller mass has the lesser kinetic energy.
Since the object with the smaller mass is the small pebble, so the small pebble would have less kinetic energy as it crashes on the road at the bottom of the mountain.