Answer:
Angular acceleration
rad/s^2
Explanation:
Given
Initial Angular velocity (w1)
rad/s
Final Angular velocity (w2)
rad/s
Time taken to change velocity from w1 to w2
seconds
Angular acceleration is equal to the change in angular velocity to the time taken for making thing change
Hence, Angular acceleration
rad/s^2
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
Answer:
a) 
b) 
Explanation:
From the question we are told that:
Density 
Velocity of wind 
Dimension of rectangle:50 cm wide and 90 cm
Drag coefficient 
a)
Generally the equation for Force is mathematically given by



Therefore Torque



b)
Generally the equation for torque due to weight is mathematically given by

Where

Therefore



