The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
Explanation:
Given that,
Angular velocity = 0.240 rev/s
Angular acceleration = 0.917 rev/s²
Diameter = 0.720 m
(a). We need to calculate the angular velocity after time 0.203 s
Using equation of angular motion

Put the value in the equation


The angular velocity is 0.426 rev/s.
(b). We need to calculate the tangential speed of the blade
Using formula of tangential speed

Put the value into the formula


The tangential speed of the blade is 0.963 m/s.
(c). We need to calculate the magnitude at of the tangential acceleration
Using formula of tangential acceleration

Put the value into the formula


The tangential acceleration is 2.074 m/s².
Hence, This is required solution.