1. The wavelength is the ratio of the wave's speed to its frequency in hertz or 1/s. This is shown below,
λ = s / f = (320 m/s) / (300 1/s) = 1.07 m
The wavelength is approximately 1.07 m.
2. The frequency is the ratio between speed and the wavelength,
f = (330 m/s) / 0.45 m = 733.33 hertz
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.
Answer:
The acceleration you can get with that engine in your car is around 70,56
or 7,26
using 1500kg of mass or 3306 pounds
Explanation:
Using the equation of the force that is:

So, you notice that you know the force that give the engine, so changing the equation and using a mass of a car in 1500 kg or 3306 pounds


<em> Note: N or Newton units are:
</em>

Also in pounds you can compared

Note: lf in force units are: 

From the conservation of linear momentum of closed system,
Initial momentum = final momentum
Mass of the student, M = 59 kg
Mass of the laser boat, m = 42 kg
Initial speed of student + laser boat, u =0
Final speed of laser boat, v = 1.5 m/s
Final speed of the student = V
(M+m) u =M V +m v
0 = (59 kg) V + (42 kg) (1.5m/s)
V = - 1.06 m/s
Thus, the speed of the student is 1.06 m/s in the opposite direction of the motion of boat.