Answer:
Explanation:
In first case we are interested in one time 6 in six rolls
Thus probability = number of chances required/Total chances
= 1/6
Similarly in the second case probability = 2/12 = 1/6
In the same way in last case probability = 100/600 = 1/6
The probability is the same . Thus all the cases has equal chances
Answer:
294 Joules
Explanation:
From the question;
- Mass of the drum is 10 kg
- The length of inclined surface, OA is 5 m
- The final height of the drum on the plane AB is 3 m
We are required to determine the potential energy of the drum at A
We know that potential energy is given by the formula;
Potential energy = mgh
where m is the mass, g is the gravitational pull and h is the height
Taking g as 9.8 N/kg
Then;
Potential energy = 10 kg × 9.8 N/kg × 3 m
= 294 Joules
Thus, the potential energy of the drum at A is 294 Joules
Hello! I can help you with this!
1. Providence- Rhode Island
2. Philadelphia- Pennsylvania
3. St. Mary’s- Maryland
4. Plymouth and Boston- Massachusetts
5. Charleston- South Carolina
6. Savannah- Georgia
7. Hartford- Connecticut
8. New Amsterdam- New York
9. Jamestown- Virginia
Answer:
Telescope
Explanation:
Telescope is usually defined as an optical instrument that is commonly used to observe the objects in a magnified way that are located at a large distance from earth. These telescopes are comprised of lenses and curved mirrors that are needed to be arranged in a proper way in order to have a prominent look. It is commonly used by the astronomers.
This was first constructed by Hans Lippershey in the year 1608.
Answer:
a ) 2.13 X 10⁶ m/s .
b ) 1.28 X 10⁶ m/s
Explanation:
When electrons are repelled by negative plates and attracted by positive plates , it will increase their kinetic energy.
Increase in their energy = 4.15 eV
= 4.5 X 1.6 X 10⁻¹⁹ J
= 6.64 x 10⁻¹⁹ J
Initial kinetic energy
= 1/2 mv²
= 1/2 x 9.1 x 10⁻³¹ x ( 1.76 x 10⁶)²
= 14.09 X 10⁻¹⁹ J
Total energy
= 6.64 x 10⁻¹⁹+14.09 X 10⁻¹⁹
= 20.73 x 10⁻¹⁹
If V be the increased velocity
1/2 m V² = 20.73 X 10⁻¹⁹
.5 X 9.1 X 10⁻³¹ V² = 20.73 X 10⁻¹⁹
V = 2.13 X 10⁶ m/s .
b ) When electrons are released from positive plate , their speed are reduced because of attraction between electrons and positively charge plates.
Initial kinetic energy
= 14.09 x 10⁻¹⁹ J (see above )
reduction in kinetic energy
= 6.64 x 10⁻¹⁹ J ( See above )
Total energy with electron -
= 14.09 x 10⁻¹⁹ - 6.64 x 10⁻¹⁹
= 7. 45 x 10⁻¹⁹ J .
If V be the energy of electrons reaching the negative plate,
1/2 m V² =7. 45 x 10⁻¹⁹
V = 1.28 X 10⁶ ms⁻¹