Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
Answer:
Option b
Explanation:
Metamorphism is the process where the variation of the geological texture resulting from the different arrangement of the minerals or the variation of minerals in protoliths, i.e., pre- existing rocks take place such that there occurs no change in state of the protolith, i.e., it does not melt into magma.
The change takes place as a result of the presence of chemically active fluids, heat and pressure.
There is a reaction between the chemically active fluid and the rock through which it passes and promotes the movement of the dissolved ions of silicate and promotes the growth of the mineral grains.
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
Answer:
Explanation:
Expression for escape velocity
ve = 
ve² R / 2 = GM
M is mass of the planet , R is radius of the planet .
At distance r >> R , potential energy of object
= 
Since the object is at rest at that point , kinetic energy will be zero .
Total mechanical energy =
+ 0 = 
Putting the value of GM = ve² R / 2
Total mechanical energy = ve² Rm / 2 r
This mechanical energy will be conserved while falling down on the earth due to law of conservation of mechanical energy . So at surface of the earth , total mechanical energy
= ve² Rm / 2 r