The spoon to transfer 40 J of energy to your hand is descibed as follows
<u>Explanation:</u>
Given area of cross section of copper spoon is A = 20mm into 1.5 mm
temperature difference is DT = (100 minus 35) = 65 0C
length of the spoon is l = 18 cm,
amount of heat should be transfer Q = 40 J
coefficient of thermal conductivity of copper k = 400 W by mk
we know that the thermal conductivity is Q by t = k into A into DT by l
t = Q into l by k into A into DT
t = (40 into 0.18) by 
t = 9.23 s
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
If a coin is dropped at a relatively low altitude, it's acceleration remains constant. However, if the coin is dropped at a very high altitude, air resistance will have a significant effect. The initial acceleration of the coin will be the greatest. As it falls down, air resistance will counteract the weight of the coin. So, the acceleration will decrease. Although the acceleration decreases, the coin still accelerates, that is why it falls faster. When the air resistance fully counters the weight of the coin, the acceleration will become zero and the coin will fall at a constant speed (terminal velocity). So, the answer should be, The acceleration decreases until it reaches 0. The closest answer is.
a. The acceleration decreases.
<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>