Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s