Answer:
Newton
Explanation:
The earth attracts every body towards its centre. The force with which the earth attracts any body towards its centre, is called its weight.
It is a vector quantity.
It always acts towards the centre of earth.
The SI unit of Newton.
Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>
Answer
To understand this concept it is necessary to understand Newton's Second Law
According to Newtons Second law applied force is equal to rate of change of momentum of a body.
Mathematically,

here,
is rate of change of momentum with respect to time
It means If two eggs fall from same height,one on softer surface and other on hard surface that time the momentum of both eggs will remain equal at both the surfaces. But, impact time will be different. On hard surface egg will stop almost instantly so impact time will be small and hence the force on egg will be large therefore the egg will breakup.
On the other hand on the soft surface like a cotton, egg will not stop instantly but it will slow down for a few seconds and then stop due to which the time of impact will increase. Therefore the force on egg will be less and it won't break up.
Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of

