Answer:
a=-4.2 m/s²
Explanation:
The horse riding so inital velocity is given finally the rider stops so the final velocity is zero.
initial velocity =Vi= 21 m/s
final velocity =Vf= 0 m/s
distance covered = S=52 m
By using 2nd equation of motion we can find the acceleration
2aS=Vf² -Vi²
a=(-441)/104
a=-4.2 m/s²
So the accceleration is 4.2 m/s².
Answer:
D. Light only
Explanation:
This is because photoelectric effect is a phenomenon in which electrically charged particles are emitted from a material when light is incident on it.
The light generates the energy which causes the material to emit electrons.
These electrons are only emitted at certain values of light energy, this thus shows that the light has to be quantized since electrons are not emitted over a range of values of light energy.
Thus, to fully describe the photoelectric effect, only light needs to be quantized.
Refer to the diagram shown below.
Define unit vectors along the x and y axes as respectively

Then the three successive displacements, written in component form, are respectively

The total displacement for the first leg of the trip is

Answer:

or (-0.6, 0.8)
Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)