Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s
Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:

<span>Answer:The weight of the door creates a CCW torque given by
Tccw = 145 N*3.13 m / 2
You need a CW torque that's equal to that
Tcw = F*2.5 m*sin20</span>