I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate
Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
The sentence can be completed as follows:
<span>The motion of an object moving with uniform circular motion is always tangential to the circle, so the speed of an object moving in a circle is known as tangential speed.
The object moves by uniform circular motion due to the presence of a force (called centripetal force) pointing toward the center of the circle. Due to the presence of this force, the object experiences an acceleration (called centripetal acceleration) that makes the object turning in a circle. This centripetal acceleration changes only the direction of the velocity of the object, not its magnitude, which is called tangential speed and it is constant.</span>
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.