Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
<span>It is quite straightforward to convert an uncertainty to a percent uncertainty. We can divide the amount of uncertainty by the original amount and then multiply by 100%.
(2 m / 20,000,000 m) X 100% = 0.00001%
The percent uncertainty is 0.00001%.
The percent accuracy is the 100% - percent uncertainty.
The percent accuracy = 100% - 0.00001% = 99.99999%
The percent accuracy is 99.99999%.</span>
Answer:
Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
Explanation:
The stiff wire 50.0cm long bent at a right angle in the middle
One section lies along the z axis and the other is along the line y=2x in the xy plane

tan θ = 2
Therefore,
slope m = tan θ = y / x

Then length of each section is 25.0cm
so, length vector of the wire is

And magnetic field is B = (0.318T)i
Therefore,

![\bar F = (20.0)[(0.112m)i +(0.224m)j-(0.250m)k \times 90.318T)i]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20F%20%3D%20%2820.0%29%5B%280.112m%29i%20%2B%280.224m%29j-%280.250m%29k%20%5Ctimes%2090.318T%29i%5D)
![= (20.0)(i(0)+j(-0.250)(0.318T)+k[0-(0.224m)(0.318T)]\\\\=(20.0)(-0.250)(0.318)j-(20.0)(0.224)(0.318T)\\\\=-(1.59N)j-(1.425N)k](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%2820.0%29%28i%280%29%2Bj%28-0.250%29%280.318T%29%2Bk%5B0-%280.224m%29%280.318T%29%5D%5C%5C%5C%5C%3D%2820.0%29%28-0.250%29%280.318%29j-%2820.0%29%280.224%29%280.318T%29%5C%5C%5C%5C%3D-%281.59N%29j-%281.425N%29k)
Magnitude of the force is

Direction is

Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
IT IS EASIER TO CLIMB A SLANTED SLOPE
Answer:
The current in the rods is 171.26 A.
Explanation:
Given that,
Length of rod = 0.85 m
Mass of rod = 0.073 kg
Distance 
The rods carry the same current in the same direction.
We need to calculate the current
I is the current through each of the wires then the force per unit length on each of them is
Using formula of force


Where, m = mass of rod
l = length of rod
Put the value into the formula




Hence, The current in the rods is 171.26 A.