Fortunately, 'force' is a vector. So if you know the strength and direction
of each force, you can easily addum up and find the 'resultant' (net) force.
When we talk in vectors, one newton forward is the negative of
one newton backward. Hold that thought, while I slog through
the complete solution of the problem.
(100 N forward) plus (50 N backward)
= (100 N forward) minus (50 N forward)
= 50 N forward .
That's it.
Is there any part of the solution that's not clear ?
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m