Answer:
Explanation:
Since the front and back of the rocket simultaneously line up with forward and backward end of the platform respectively .
Then length of the platform = length of the train rocket .
A )
Time to cross a particular point on the platform
= length of rocket train / .96 x 3 x 10⁸
= 90 / .96 x 3 x 10⁸
= 31.25 x 10⁻⁸ s
B) Rest length of the rocket = length of platform = 90 m
C ) length of platform as viewed by moving observer =

= 
= 321 m
D ) For the observer on platform time taken = 31.25 x 10⁻⁸ s
for the observer in the rocket , time will be dilated so time recorded by observer in motion ,
8.75 x 10⁻⁸ s .
Answer:
A. a set of mathematically topics that are relevant to introductory physics.
Explanation:
The physics primer is not defined as the online comprehensive mathematics textbooks. It is the set of topics of mathematics which gives students trouble and remember.
Therefore, it is defined as the process of physics problem solving. So, mathematically skills are covered in physics course as a primer related success.
Therefore, it is a set of topics of mathematics that are relevent to introductory physics.
Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.
Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally
