We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s
Effect of temperature.
"If the temperature of the substance is increased then the rate of chemical reaction is also increased because the kinetic energy is greater."
Effect of surface area.
"If the surface area is increased then the rate of reaction is increased because there will be more active sites for the reaction to occur.
Answer: The reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Explanation:
the speed of light is the same for the passenger and the bicyclist
then the avents are simultaneous fo the passenger not for the bicyclist
the delay between the two events for the bicyclist is
Δt=Δd/vs
where
Δd= lenght of train
vs=speed of sound
the reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Solution:
The space and time transformations are:
x' = γ(x - vt)
t' = γ(t - vx/c²).
In the primed frame the two events are simultaneous, so that Δt' = 0. Also here Δx' = 30. In the unprimed frame Δx' = 30 = γ(Δx - v Δt).......(*)
We also have Δt' = 0 = γ(Δt - vΔx/c²)→Δx = c²Δt/v......(**)
Substituting (**) in (*): 30 = γ(c²Δt/v - vΔt))→Δt = 30/(c²/v - v) =
30/(2c - 0.5c) = 6.7 x 10^(-8)s