Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
The quantity that has a magnitude of zero when the ball is at the highest point in its trajectory is
the vertical velocity.
In fact, the motion of the ball consists of two separate motions:
- the horizontal motion, on the x-axis, which is a uniform motion with constant velocity

, where

- the vertical motion, on the y-axis, which is a uniformly accelerated motion with constant acceleration

directed downwards, and with initial velocity

. Due to the presence of the acceleration g on the vertical direction (pointing in the opposite direction of the initial vertical velocity), the vertical velocity of the ball decreases as it goes higher, up to a point where it becomes zero and it reverses its direction: when the vertical velocity becomes zero, the ball has reached its maximum height.
Answer:
<em>A) Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Explanation:
If we have two waves with the same wavelength, then their intensity is proportional to their power, or the energy per unit time.
We also know that the amount of photon present in an electromagnetic beam is proportional to the energy of the beam, hence the amount of beam per second is proportional to the power.
With these two facts, we can say that the intensity is a measure of the amount of photon per second in an electromagnetic beam. So we can say that <em>beam B carries twice as more power than beam A, or Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2