Answer:
The astronaut's final speed with respect to the shuttle after the tank is thrown is 1.9 m/s.
Explanation:
It is given that,
Mass of the astronaut, m = 63 kg
Mass of the oxygen tank, m' = 10 kg
Speed of the oxygen tank, v' = 12 m/s
Let v is the astronaut's final speed with respect to the shuttle after the tank is thrown. Initial momentum of the system i.e. astronaut + oxygen tank will be equal to 0. Using the conservation of momentum as :




v = -1.9 m/s
So, the astronaut's final speed with respect to the shuttle after the tank is thrown is 1.9 m/s.