Answer:
2.7x10⁻⁸ N/m²
Explanation:
Since the piece of cardboard absorbs totally the light, the radiation pressure can be found using the following equation:

<u>Where:</u>
: is the radiation pressure
I: is the intensity of the light = 8.1 W/m²
c: is the speed of light = 3.00x10⁸ m/s
Hence, the radiation pressure is:

Therefore, the radiation pressure that is produced on the cardboard by the light is 2.7x10⁻⁸ N/m².
I hope it helps you!
In the circular motion of the hammer, the centripetal force is given by

where m is the mass of the hammer, v its tangential speed and r is the distance from the center of the motion, i.e. the length of the hammer.
Using the data of the problem, we find:
There are two possible answers:
<span>- it can move out to a higher electron shell
- </span><span> it can stay in its original shell
</span><span>
In fact, sunlight consists of photons. When sunlight hits an electron, the electron can absorbs a photon, so it gains energy: as a result, the electron can move to a higher electron shell, which corresponds to a high energy level in the atom, if the energy given by the photon is at least equal to the energy difference between the two levels. However, if the photon energy is not large enough, the electron will stay in the same shell.</span>
1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
Answer:
Maximum height the atmosphere pressure can support the
water=10.336 m
Explanation:
We know that ,

Case 1 - Mercury in the tube

Case 2 - Water in the tube

Since atmospheric pressure is same
.
or, 

∴ 
Hence height of the water column =10.336 m