Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
Answer;
= 0.0965 g
Explanation;
Mass is given by multiplying density by volume
Mass = density * volume
Mass = 19.3 g/cm³×0.005 cm³
Mass = 0.0965 g
Answer:
V₁ = 5.6 m/s
V₂ = 7.2 m/s
V₃ = 8.8 m/s
Explanation:
Average velocity: Average velocity can be defined as the ratio of the total displacement to the total time taken. The S.I unit of Average velocity is m/s.
For the first 2 s,
V₁ = Δd₁/t
Where V₁ = Average velocity for the first 2 s
Where Δd₁= distance, t = time
Δd₁ = 25.6-14.4 = 11.2 m t = 2 s
V₁ = 11.2/2
V₁ = 5.6 m/s
For the second 2 s,
V₂ =Δd₂/t
Where V₂ = average velocity for the second 2 s.
Δd₂= 40-25.6 = 14.4 m, t= 2 s
V₂ = 14.4/2
V₂ = 7.2 m/s
For the last 2 seconds,
V₃ =Δd₃/t
Where V₃ = average velocity for the last 2 s
where Δd₃ = 57.6- 40 = 17.6 m, t = 2 s
V₃ = 17.6/2
V₃ = 8.8 m/s.
Answer:
The small pebble
Explanation:
Since the potential energy, P.E lost equals kinetic energy, K.E gained,
P.E = K.E
P.E = mgh = K.E
So, K.E = mgh where g = acceleration due to gravity and h = height of drop
Since h and g are constant
K.E ∝ m
So, the kinetic energy of the object is directly proportional to its mass. Thus, the object with the smaller mass has the lesser kinetic energy.
Since the object with the smaller mass is the small pebble, so the small pebble would have less kinetic energy as it crashes on the road at the bottom of the mountain.