Note: The diagram referred to in the question is attached here as a file.
Answer:
The magnitude of the magnetic field is 
Explanation:
The magnetic field can be determined by the relationship:
...............(1)
Were I is the current flowing through the wires
The distance R from point 1 to m is calculated using the pythagora's theorem


Substituting R into equation (1)


Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Answer:
Because the chemical energy is converted to electrical enegy in the cell phone
Explanation:
This set up is not a voilation of the first law of thermodynamics because the chemical energy is not lost, it is only being transformed into electrical energy.
According to the first law of thermodynamics "energy is neither created nor destroyed but transformed from one form to another".
- In a charged cell phone, the chemical energy is being transformed to electrical energy as you use it.
- A phone cannot directly be powered with chemical energy.
- The energy transformation to electrical energy makes it possible to use the phone.
- In this process no energy is lost nor created. But simply, energy is transformed.
Answer:
The length of open-open pipe needed is 6.23 m
The length of open-close pipe needed is 3.11 m
Explanation:
Fundamental frequency for standing wave mode of an open- open pipe is given by

where v is the velocity and L is the length
The length of open-open pipe needed is

Fundamental frequency for standing wave mode of an open- close pipe is given by

The length of open-close pipe needed is

Answer:
The force does the ceiling exert on the hook is 269.59 N
Explanation:
Applying the second Newton law:
F = m*a
From the attached diagram, the net force in object 1 is:

In object 2:

Adding the two equations:
(eq. 1)
The torque:

Where
I = moment of inertia
α = angular acceleration
If the linear acceleration is

Torque due the tension is equal:

Substituting torque, mass, in equation 1, the expression respect the acceleration is:

Where
W₁ = 75 N
W₂ = 125 N
W = 80 N

The net force is:
