Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N