I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.