Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Two significant figures, the 6 and the 9
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.