Answer:

Explanation:
Let m be the mass of a little car and m' be the mass of another car.
We know that,
Force = mass × acceleration
ATQ,
m × a = 2m × a'
a = 2 × a'

So, the acceleration of another little car is equal to
.
Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
<span>Answers: (a) 2.0 m/s (b) 4 m/s
Method:
(a) By conservation of momentum, the velocity of the center of mass is unchanged, i.e., 2.0 m/s.
(b) The velocity of the center of mass = (m1v1+m2v2) / (m1+m2)
Since the second mass is initially at rest, vcom = m1v1 / (m1+m2)
Therefore, the initial v1 = vcom (m1+m2) / m1 = 2.0 m/s x 6 = 12 m/s
Since the second mass is initially at rest, v2f = v1i (2m1 /m1+m2 ) = 12 m/s (2/6) = 4 m/s </span>