Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is

Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Look on this website http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/phyopt/sinslit.html