The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Following statements are true
(i) The leather jacket has a lower tendency to attract electrons than sweater.
When the sweater and the leather jacket are in contact with each other, the leather jacket loses electrons and thus becomes positively charged. the electrons are gained by the sweater and it becomes negatively charges.
The opposite charge attract. so the sweater ( negatively charged) will attract protons ( positively charged) . The leather jacket ( positively charged) will attract the electrons ( negatively charged).
Answer:
(B) (length)/(time³)
Explanation
The equation x = ½ at² + bt³ has to be dimensionally correct. In other words the term bt³ and ½ at² must have units of change of position = length.
We solve in order to find the dimension of b:
[x]=[b]*[t]³
length=[b]*time³
[b]=length/time³
The working equation for this one is:
E = F/Q, where E is the strength of the electric field, F is the electric force and Q is the charge. Substituting the corresponding values, the strength of the electric field is equal to
E = -30 nN/-3 nC
E = 10 nN/nC