Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.
Answer:
Too many people are unaware or indifferent to that.” Fines can cost up to $500 per truancy, due within 30 days unless a judge gives an extension. For many students and families, it's another debt they can't pay. And if fines aren't paid, they can convert into an arrest warrant when a student turns 17.
Explanation:
Answer:
<h2>0.056 W</h2>
Explanation:

From ohms law we know that
Given data
P1 = 0.5 Watt
P2 = ?
V1= 3 Volts
V2= 1 Volt
Thus we can solve for the power dissipated as follows


<em>The resistor will dissipate 0.056 Watt</em>
V_2' = v_1 + v_1'
So v_2' = 40 + -25
We have set east to be + and west -
Which gives us 15 m/s. So thats how fast the 6 kg object is going.
This is true for an elastic collision.