Answer:
The diagram doesn’t tell you anything about the force on the asteroid. It only gives information about the force on the planet and the moon.
Explanation:
Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.