PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as



Answer:
F = 1618.65[N]
Explanation:
To solve this problem we use the following equation that relates the mass, density and volume of the body to the floating force.
We know that the density of wood is equal to 750 [kg/m^3]
density = m / V
where:
m = mass = 165[kg]
V = volume [m^3]
V = m / density
V = 165 / 750
V = 0.22 [m^3]
The floating force is equal to:
F = density * g * V
F = 750*9.81*0.22
F = 1618.65[N]
Efficiency η of a Carnot engine is defined to be:
<span>η = 1 - Tc / Th = (Th - Tc) / Th </span>
<span>where </span>
<span>Tc is the absolute temperature of the cold reservoir, and </span>
<span>Th is the absolute temperature of the hot reservoir. </span>
<span>In this case, given is η=22% and Th - Tc = 75K </span>
<span>Notice that although temperature difference is given in °C it has same numerical value in Kelvins because magnitude of the degree Celsius is exactly equal to that of the Kelvin (the difference between two scales is only in their starting points). </span>
<span>Th = (Th - Tc) / η </span>
<span>Th = 75 / 0.22 = 341 K (rounded to closest number) </span>
<span>Tc = Th - 75 = 266 K </span>
<span>Lower temperature is Tc = 266 K </span>
<span>Higher temperature is Th = 341 K</span>
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.
Answer:
7.3 kg m/s
Explanation:
First of all, let's calculate the gravitational potential energy of the stone as it reaches its highest point:

For the law of conservation of energy, this is equal to the initial kinetic energy of the stone at ground level (where the potential energy is zero), just after the stone leaves your hand:

From this equation we can find the velocity of the stone as it leaves your hand:

The initial velocity of the stone (before leaving your hand) is zero:

The impulse received by the stone is equal to its change in momentum, so:
