It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
Answer: SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Explanation:
Specific gravity = density of material/density of water
Given;
Mass of sand m = 100g
Volume of sand = volume of water displaced
Vs = 537.5cm^3 - 500 cm^3
Vs = 37.5cm^3
Density of sand = m/Vs = 100g/37.5 cm^3
Ds = 2.67g/cm^3
Density of water Dw = 1.00 g/cm^3
Therefore, the specific gravity of sand is
SG = Ds/Dw
SG = (2.67g/cm^3)/(1.00g/cm^3)
SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv