Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
C) electrical energy is transformed into heat energy
Answer:
remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four.
Explanation:
A star is a giant astronomical or celestial object that is comprised of a luminous sphere of plasma, binded together by its own gravitational force.
It is typically made up of two (2) main hot gas, Hydrogen (H) and Helium (He).
The luminosity of a star refers to the total amount of light radiated by the star per second and it is measured in watts (w).
The apparent brightness of a star is a measure of the rate at which radiated energy from a star reaches an observer on Earth per square meter per second.
The apparent brightness of a star is measured in watts per square meter.
If the distance between us (humans) and a star is doubled, with everything else remaining the same, the luminosity remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four (4).
Some of the examples of stars are;
- Canopus.
- Sun (closest to the Earth)
- Betelgeuse.
- Antares.
- Vega.
The peak wavelength of Betelgeuse is 828 nm
Explanation:
The relationship between surface temperature and peak wavelength of a star is given by Wien's displacement law:

where
is the peak wavelength
T is the surface temperature
is Wien's constant
For Betelgeuse, the surface temperature is approximately
T = 3500 K
Therefore, its peak wavelength is:

Learn more about wavelength:
brainly.com/question/5354733
brainly.com/question/9077368
#LearnwithBrainly