Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
Option b
Explanation:
Metamorphism is the process where the variation of the geological texture resulting from the different arrangement of the minerals or the variation of minerals in protoliths, i.e., pre- existing rocks take place such that there occurs no change in state of the protolith, i.e., it does not melt into magma.
The change takes place as a result of the presence of chemically active fluids, heat and pressure.
There is a reaction between the chemically active fluid and the rock through which it passes and promotes the movement of the dissolved ions of silicate and promotes the growth of the mineral grains.
The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer: t-trees?
i couldn't find anything on this topic but the only thing i could think of was trees, maybe if you go to a history website you can find a answer there :)
hope i helped a little :)