Answer:
q = - 93.334 nC
Explanation:
GIVEN DATA:
Radius of ring 73 cm
charge on ring 610 nC
ELECTRIC FIELD p FROM CENTRE IS AT 70 CM
E = 2000 N/C
Electric field due tor ring is guiven as
![E = \frac{KQx}{[x^2+ R^2]^{3/2}}](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%3D%20%5Cfrac%7BKQx%7D%7B%5Bx%5E2%2B%20R%5E2%5D%5E%7B3%2F2%7D%7D)

E1 = 3714.672 N/C
electric field due to point charge q



now the eelctric charge at point P is
E = E1 + E2
solving for q
q = - 93.334 nC
Answer:
a) 1.2*10^-7 m
b) 1.0*10^-7 m
c) 9.7*10^-8 m
d) ultraviolet region
Explanation:
To find the different wavelengths you use the following formula:

RH: Rydberg constant = 1.097 x 10^7 m^−1.
(a) n=2

(b)

(c)

(d) The three lines belong to the ultraviolet region.
Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)