Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰
We have that The ratio U1/U2 of their potential energies due to their interactions with Q is
From the question we are told that
Question 1
Charge q1 is distance r from a positive point charge Q.
Question 2
Charge q2=q1/3 is distance 2r from Q.
Charge q1 is distance s from the negative plate of a parallel-plate capacitor.
Charge q2=q1/3 is distance 2s from the negative plate.
Generally the equation for the potential energy is mathematically given as

Therefore
The Equations of U1 and U2 is
For U1

For U2

Since
U is a function of q and q2=q1/3
Therefore

For Question 2
For U1

Therefore

For more information on this visit
brainly.com/question/23379286?referrer=searchResults
Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
Answer:
<h3>The answer is 4.53 kgm/s</h3>
Explanation:
The momentum of an object can be found by using the formula
<h3>momentum = mass × velocity</h3>
From the question
mass = 62 g = 0.062 kg
velocity = 73 m/s
We have
momentum = 0.062 × 73 = 4.526
We have the final answer as
<h3>4.53 kgm/s</h3>
Hope this helps you