Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
As we know that range of the projectile motion is given by

here we know that range will be same for two different angles
so here we can say the two angle must be complementary angles
so the two angles must be

so it is given that one of the projection angle is 75 degree
so other angle for same range must be 90 - 75 = 15 degree
so other projection angle must be 15 degree
At some time during her drive she backed up with a substantial negative. ( backwards) acceleration. Since the pocket book is not physically connected to the seat it is free to move. Upon rapid negative acceleration the pocket book remains in its position while the car accelerates backwards away from it. this demonstrates Newtons 1st law of motion. The first law is the law of inertia. Which states, an object at rest. ( pocketbook) will remain at rest and an object in motion will continue in motion at constant velocity, unless acted upon by some outside force to change its motion.
Answer : The rate of heat transfer to the water is, 37.92 kJ/min
Explanation : Given,
Time = 10 min
Mass of water = 200 g
Latent heat of fusion of water = 334 J/g
Latent heat of vaporization of water = 2230 J/g
Now we have to calculate the rate of heat transfer to the water.

Now put all the given values in the above formula, we get:


Thus, the rate of heat transfer to the water is, 37.92 kJ/min